Mléko A2
Několik našich zákazníků se nám svěřilo, že neměli x-let mléčné produkty, a to z důvodů, že jim nedělaly dobře. Ale že někde od někoho vyzkoušeli ty naše a nepříjemné pocity se nedostavily. To nás navedlo na to, abychom naše kravičky otestovali na to, zda jsou nositelkami genu A2A2 a tím producentkami mléka A2. K naší radosti se to po genetických testech potvrdilo. V současné době probíhá certifikace, kdy nám bude vystaven certifikát producenta mléka A2.
Tím to vám můžeme nabídnout mléko A2 a výrobky z něj vyrobené.
Mléko A2 - co to je?
A2 mléko = zpátky ke kořenům
Před 10 000 lety dávaly všechny krávy A2 mléko. Je to původní varianta mléka, kterou nalezneme u koz, ovcí, také mateřské mléko je typu A2. Před několika tisíci lety však u některé populace krav v severní Evropě došlo k náhodné přeměně na A1 mléko. Při následném šlechtění na vysokou produkci mléka se tento nový typ A1 mléka rozšířil a dnes u vysoko produkčních plemen převažuje. Z Evropy se tato plemena dostala do Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland a později i do některých částí Asie, proto zde krávy produkují převážně A1 mléko. Plemena krav, která byla izolována, např. Guernseyský a Jerseyský skot na ostrovech Lamanšského průlivu, nebo nebyla intenzivně šlechtěna, poskytují stále převážně původní variantu mléka – A2 mléko.
Původně byly obě kopie genu stejné, říkáme, že dojnice byly genotypově A2A2, a všechny krávy dávaly A2 mléko. Časem se však objevila nová varianta genu A1. A1 se liší od A2 jedinou aminokyselinou ve svém řetězci. Při trávení a štěpení v lidském organismu se z beta-kaseinu A1 uvolňuje Beta
casomorfin 7 (BCM-7) – opiátový peptid, který může být podle četných srovnávacích studií
spojen u vnímavých lidí s výskytem některých autoimunitních nemocí jako autismus u dětí,
dětský diabetes 1. typu, schizofrenie, srdeční choroby či problémy s trávením. Beta-kasein
A2 dle studií tyto vlastnosti nemá, proto je považován za bezpečnější a zdravější z obou.